Operácie varixov - Cievna klinika IMEA
dethemedetheme

OPERÁCIE VARIXOV

Kŕčové žily (varixy)

V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy: povrchový, hlboký a spojovací. Pri zdravom cievnom systéme prúdi krv z povrchového, cez spojovací, až do hlbokého systému. Pri poškodení povrchového žilového systému sa objavujú žilové ochorenia.

Hlavnou príčinou chronického žilového ochorenia je : oslabenie žilovej steny, strata jej pružnosti a následné rozšírenie žily. Z tohto dôvodu dochádza k obráteniu toku krvi v žilách. Krv by mala za normálnych okolností prúdiť z povrchových žíl do hlboko uložených. Pri poškodení žilovej steny sa tok krvi začne spomaľovať, zastavovať, alebo sa vracia späť. Výsledkom sú kľukaté žily, ktoré sa v mnohých prípadoch vytlačia až tesne pod kožu. Najčastejšie sa objavia buď na vnútornej strane predkolenia a stehna, alebo na zadnej stene lýtka.

Liečba kŕčových žíl: vyžaduje zmenu životosprávy a každodenných návykov. Týka sa to napr. úpravy nadmernej telesnej hmotnosti, zvýšenia pohybových aktivít – vyhýbanie sa dlhodobému státiu, či sedeniu, ale aj užívania venotík – liečiv na podporu cievnej steny.

Kompresívna terapia: spočíva v pravidelnom nosení sťahujúcich elastických pančúch, alebo v bandážovaní dolných končatín elastickými obväzmi. Radikálnym riešením sú metódy, ktorými sa poškodené žily odstránia.

Operácia kŕčových žíl je vhodná za týchto okolností:

  1. Zmiernenie, alebo odstránenie ťažkostí u pacientov s kŕčovými žilami: sú to hlavne bolesti, únava dolných končatín, nočné kŕče, opuchy, svrbenie, ale aj zhoršená kvalita kože a podkožia.
  2. Zabránenie vzniku možných komplikácii varixov: nebezpečná je najmä povrchová, alebo hĺbková žilová trombóza, ale krvácanie z varixov pri ich poranení.
  3. Predchádzanie, alebo zmiernenie už existujúcich kožných zmien: v dôsledku žilovej nedostatočnosti vedú neliečené varixy k vytváraniu vredov predkolenia.
  4. Zlepšenie estetického vzhľadu dolných končatín: kŕčové žily sú nepríjemné aj hľadiska vonkajšieho výzoru nôh a najmä u žien môžu viesť ku komplexom, alebo depresívnym stavom.
Facebook cover3

ĎALŠIE LIEČEBNÉ VÝKONY

Sklerotizácia

Metóda, pri ktorej sa do rozšírených žíl vstrekuje sklerotizačný roztok.

Klasická chirurgická operácia

Táto klasická chirurgická metóda je spojená s prerušením a podviazaním prítokov safény

Flebektómia

Liečebný výkon, pri ktorom sa ošetria poškodené žilové chlopne a odstránia drobné kŕčové žily - varixy...

Laserová ablácia

Ide o moderné riešenie ošetrenia ochorení ciev dolných končatín

Operácie varixov

Odstránenie kŕčových žíl pomocou klasickej operácie, laserovej operácie alebo rádiofrekvenčnej ablácie ...

Rádiofrekvenčná ablácia

princípom tohto revolučného a moderného chirurgického výkonu je vyvolanie lokálnej vysokej teploty priamo...